Dnes 4.11.2025 si pripomíname 80. výročie od opätovného obnovenia železničnej dopravy na trati Margecany – Červená Skala, zničenej po 2. svetovej vojne. Ustupujúca nemecká armáda zanechala slovenské železnice v dezolátnom stave. Na Slovensku bolo zničených až 2/3 celkovej dĺžky železničnej infraštruktúry. Rozorané koľajnice, demolované mosty, priepusty a tunely premenili súvislú železničnú sieť na spúšť. Najväčšie škody boli najmä na východe republiky. Ihneď po oslobodení Košíc, 19. januára 1945, zriadilo Povereníctvo dopravy a verejných prác Odbor pre rekonštrukciu železníc. Obnova sa začala okamžite po prechode frontu, s prioritou na trate dôležité pre postup armády, zásobovanie priemyslu a obyvateľstva.
Niekedy sa zdá, že cesty pred nami sú nenávratne zničené, no história Hnileckej doliny nás učí, že aj z najväčších sutín môže vďaka vytrvalosti vyrásť nová nádej. Keď sa po vojne v novembri 1945 opäť otvorili brány Stratenského tunela, nebol to len návrat vlakov, ale dôkaz, že ak necháme svoju myseľ stíšiť a sústredíme sa na obnovu, dokážeme prekonať aj tie najťažšie prekážky.
Obnova trate z Margecian do Červenej Skaly bola náročná. Na trati bolo poškodených celkom 18 mostov a všetkých 9 tunelov. Postup prác sťažoval najmä nedostatok materiálu, povozov a robotníkov. Ako najväčšie prekážky sa ukázali tunely, a to hlavne Mlynecký a Stratenský. Z pozemných stavieb boli na trati zničené len vodárne v staniciach Mníšek nad Hnilcom a Hnilec. V stanici Vondrišel (Nálepkovo) bolo zničené skladište traťmajstra, následkom výbuchu blízkeho objektu. Ďalšie škody v staniciach boli menšie charakteru, išlo prevažne o rozbité okná a dvere poškodené následkom ničenia výhybiek, prípadne iných stavieb.


Vzhľadom na rozsah škôd sa predpokladalo, že k obnoveniu celej trate dôjde až v lete 1946. Za prvý úspech sa môže považovať čiastočné obnovenie dopravy z Margecian až po km 61,0 tesne pred poškodený Mlynecký tunel, čo sa podarilo už v septembri 1945. Napriek obrovským ťažkostiam sa však 4. novembra 1945 podarilo trať slávnostne odovzdať do užívania. Osobitný vlak zo Zvolena dorazil k Stratenskému tunelu, kde povereník pre dopravu a verejné práce, Dr. Gustáv Husák, symbolickým prestrihnutím pásky tunel ako aj celú trať odovzdal do opätovnej prevádzky. Pri tejto príležitosti boli ocenení i vybraní pracovníci podieľajúci sa na obnove trate. Niektoré objekty sa podarilo opraviť definitívne už k otvoreniu trate. No práce na oprave tunelov pokračovali aj v lete 1946. Úplnú obnovu trate, vrátane náhrady mostných provizórií, dokončili pracovníci TSS Gelnica až v roku 1948.
Fotografie z otvorenia obnovenej železnice, 04.11.1945, archív TASR a ŽMSR
Pramene:
– súkromný archív,
– Slov. národný archív – fond RŠŽ Košice

